Údržba a starostlivosť o stavebné materiály

Datum: 29.09.2024

Stavebné materiály sú alfou i omegou pre každú stavbu. Správna údržba a starostlivosť o materiály sú dôležité kroky pre zachovanie krásy, funkčnosti a predĺženie životnosti celej stavby.

Údržba a starostlivosť o stavebné materiály

Ako sa o jednotlivé materiály starať? Prinášame vám niekoľko tipov, ako udržiavať najbežnejšie stavebniny.

Drevo vyžaduje vašu pozornosť

Drevo je obľúbeným materiálom vďaka svojej prirodzenej kráse a všestrannosti. Aby si drevo zachovalo svoj vzhľad a vlastnosti, vyžaduje veľa vášho času. Pozor si dávajte hlavne na drevené prvky, ktoré sú vystavené vonkajších vplyvom. Fasády, terasy a tiež nábytok z dreva musíte chrániť pred UV žiarením, vlhkosťou a škodcami. Pravidelné ošetrenie ochrannými nátermi, lazúrami alebo olejmi predĺži ich životnosť a zachová im prirodzenú krásu.

Okrem ošetrenia nezanedbávajte ani čistenie. Drevo i iné stavebniny by ste mali čistiť od prachu a nečistôt. Drevo je citlivé, a preto využívajte len mydlovú vodu a mäkkú handričku. Vyhnite sa abrazívnym čistiacim prostriedkom a drsným kefám, ktoré by mohli poškodiť povrch dreva. Ak sa na drevených prvkoch objavia praskliny, škrabance alebo iné poškodenia, je dôležité ich čo najskôr opraviť – zabrúsiť, tmeliť a lakovať.

Ako zachovať krásu betónu

Betón je jedným z najodolnejších stavebných materiálov, ale aj tento stabilný materiál potrebuje pravidelnú údržbu, aby si zachoval svoje vlastnosti a vzhľad. Betón je porézny materiál, ktorý môže absorbovať vlhkosť. Nadmerná vlhkosť spôsobuje poškodenia betónu, napríklad betón praskne, odlúpne sa alebo sa v jeho puklinách začne tvoriť pleseň. Na ochranu betónu pred vlhkosťou sa používajú hydrofóbne nátery alebo impregnácie, ktoré kúpite v obchode so stavebninami.

Takto si udrží tehla krásu

Tehla je ďalší tradičný stavebný materiál, ktorý sa vyznačuje dlhou životnosťou a odolnosťou. Tehlové fasády a iné tehlové prvky vystavené vonkajším vplyvom je potrebné chrániť pred vlhkosťou, mrazom a znečistením. Ak je stena vonkajšia, uistite sa, že je zabezpečená proti dažďu alebo snehu. Používanie impregnácie alebo špeciálneho hydroizolačného náteru vám pomôže ochrániť tehly voči vlhkosti. Na tehly je možné taktiež aplikovať špeciálne ochranné nátery. Je však dôležité vybrať náter, ktorý umožňuje tehlám dýchať a nebráni odparovaniu vlhkosti z muriva.

Na tehlové steny sa časom nahromadí prach a iné nečistoty. Pravidelne ich čistite pomocou kefy alebo jemného vysávača. Ak je tehlová stena vonkajšia a je na nej usadená silná špina, opláchnite ju vodou a jemne vyčistite špongiou. Nepoužívajte vysokotlakový čistič, pretože môže poškodiť maltu medzi tehlami.

 

 

Čítané: 155 x